KES ON CORGID?

Rebase moodi koerad. Madalajalgsed, aga kiired kui saksa lambakoer. Väikse/keskmise suurusega välimuselt, kuid iseloomu rohkem kui mõnel suurel molossil. Minul on kodus olnud koos kasvamas saksa lambakoerad ja welsh corgid mõlemad. Ma tean, et välimuselt on nad küll rebaselikud, kuid oma iseloomult võivad olla ka sellised kes astuvad julgelt vastu ka kesk-aasia lambakoerale. Welsh corgide tõustandardid on veidi kommenteeritult avaldatud Eesti Welsh Corgi'de Tõuühingu kodulehel, loe rohkem pembrokedest / cardiganidest.

Mõlemad tõud on pigem aktiivsemad koerad, kes hindavad väga oma pererahvaga koos tegutsemist. Minu meelest ei ole kumbki tõugudest hea valik pelgalt nö. õuekoeraks. Küll aga talvisel ajal on meil enda koeri raske tuppa tulema veenda - lumehanges saab ka olla ja seal mõnus ju. Täiskasvanud corgil on karv selline, mis kaitseb külma eest. Üksi olles kipuvad nad endale leidma tegevust, mis kindlasti ei sobi oma pererahvale. Nad vajavad koolitust, nad vajavad sotsialiseerimist, nad vajavad talupojamõistusega pererahvast, aga seejuures on nad täiesti tavalised koerad :)

Arvestades, et tegu on tõugudega, kelledel on korralik aluskarv, siis karvavahetus on neil korralik! Üldjuhul vahetavad isased koerad kaks korda aastas karva, emased vahetavad karva vastavalt jooksuaegadele (2-3 korda aastas). Koduse karvarulli ralli vähendamiseks on hea mõte koer salongi viia, kes pesevad, kammivad, föönitavad (ja jätavad enamuse karvadest sinna). 

Aastaringselt terve koer karva ei vaheta. Tervise aluseks on ühes osas ka meeldiv stressivaba elu ja täisväärtuslik igapäevane toit. Ei saa öelda et iga corgi peaks sööma sama koostisega (rasva/proteiini % arvuga) toitu. Ei, kindlasti mitte - igaühele oma vastavalt oma kehakonditsioonile ja energiavajadusele!

Üldiselt on nad terve tõug, kellega loomakliinikus käiakse üldisel ülevaatusel ja vaktsineerimas. Jah, on ka erandeid - keda kimbutavad kasvajad, keda muud kasvõi vanusest tingitud hädad. Siin ei ole küsimus tõus, selliseid olukordi on nii tõukoertes kui tõuta koertes aina enam. Tõule tüüpilisemad tervisemured kirjutasin "corgide tervis" lehele.

Eluea poolest on nad üsna pikaealised, kui tervis vastu peab. Minu esimene welsh corgi pembroke Gigi suri 17 aasta ja 2 päeva vanusena, üldiselt aga see vanus pigem seal 12-14 aasta vahel olnud.

Eelmine
CORGIDE TERVISEST
Järgmine
MEIST